Triduum Paschalne

Triduum Paschalne w następującym porządku:

  • Wielki Czwartek – Msza Wieczerzy Pańskiej o godz. 19.00 z obrzędem obmycia nóg, przeniesienie Pana Jezusa do miejsca adoracji, zakończenie o godz. 22.00.
  • Wielki Piątek – adoracja od godz. 8.00 do godz. 18.00. Liturgia Męki Pańskiej o godz. 19.00 i adoracja w grobie do godz. 22.00. Tego dnia obowiązuje post ścisły.
  • Wielka Sobota – Adoracja Pana Jezusa w grobie i błogosławieństwo pokarmów od godz. 8.00 do 15.00. Będzie można także zaopatrzyć się w wodę święconą i ciernie przygotowane przez ministrantów. Msza św. Wigilii Paschalnej z Procesją Rezurekcyjną o godz. 20.00.
  • W Niedzielę Zmartwychwstania Msze św. o godz. 10.00, 11.30, 13.00 i 18.00.
  • W Poniedziałek Wielkanocny Msze św. wg porządku niedzielnego.

Wielki Czwartek – Msza Wieczerzy Pańskiej

Triduum Paschalne rozpoczynamy w Wielki Czwartek (28.03.2024 r.), kiedy to wspominamy Ostatnią Wieczerzę, podczas której Chrystus ustanowił Sakrament Eucharystii i Kapłaństwa. Na zakończenie następuje przeniesienie Najświętszego Sakramentu do kaplicy przechowania, czyli ciemnicy.

Wielki Piątek – Liturgia Męki Pańskiej

W tym dniu wspominamy mękę i śmierć Jezusa Chrystusa na krzyżu. Jest to jedyny dzień w roku, kiedy Kościół nie sprawuje Mszy św. Po zakończeniu liturgii, Najświętszy Sakrament został przeniesiony do Grobu Pańskiego.

Wielka Sobota – Wigilia Paschalna

Wigilia Paschalna to najważniejsze wydarzenie w Kościele katolickim i dla każdego człowieka. Była to pierwsza Msza Niedzieli Wielkanocnej. Tej nocy świętowaliśmy Zmartwychwstanie Chrystusa.